דיבור עצמי

אנחנו לא שמים לב, אך הדיבור העצמי האוטומטי שלנו שמתנהל כל היום ברקע הוא זה שיוצר את חוויית המציאות שלנו.

הוא קובע את הלך הרוח ואת הכיוון של ״לאן הדברים הולכים מכאן״ עבורינו. כוונה יוצרת כיוון, לכן חשוב מאוד מידי פעם במהלך היום, לפתוח אוזן פנימית…מוניטור…ולהקשיב לדיבור הפנימי שלנו כדי להבין האם הוא מתואם עם מה שאנחנו רוצים להיות או להשיג או להגיע אליו או שהוא מכוון אותנו בדיוק למקום ההפוך…לאן שאנחנו לא רוצים להגיע.

ואם נשים לב, בדרך כלל הדיבור הפנימי שלנו מכוון אותנו הפוך.

הוא מכוון ומחבר אותנו מחשבתית ורגשית למקומות שאנחנו לא רוצים להגיע אליהם.
וזה קורה מהסיבה הפשוטה שהמוח שלנו מתוכנן להתמקד יותר על ״מה שיכול להתקלקל ולהיות לא בסדר״ כדי שניזהר מזה, מאשר על ״מה שיכול להסתדר, ולהיות טוב יותר.״ כדי שנתקדם לקראת זה.

ולכן עלינו להאזין בהתמדה, בקפיצות זמן במהלך היום לדיבור הפנימי שלנו, ובכל פעם שהוא לא מכוון למקום שאנחנו רוצים להיות מכוונים אליו.

למקום שאנחנו רוצים שהמציאות שלנו תזרום אליו, פשוט ליצור כוונה חדשה, שתיצור כיוון חדש ותמקד את האנרגיה שלנו, את ה״ווייב״ שלנו למקום הנכון.

איך אפשר לדעת אם הדיבור הפנימי שלנו נכון או לא מלבד מלהאזין לו מהצד? על ידי ההרגשה.

הנה הכלל הפשוט: אם אנחנו מרגישים טוב, מרגישים רגועים ושמחים, נלהבים…כל הרגשות החיוביים…הדיבור הפנימי שלנו חיובי. ובדרך כלל במצב כזה, אנחנו לא נשים לב לדיבור הפנימי שלנו בכלל ופשוט נהנה מההרגשה שלנו. אך כמשהו לא מרגיש טוב…כשההרגשה שלנו שלילית, אנחנו יכולים להיות בטוחים ברגע זה מתנהל דיבור עצמי שלילי בתת המודע שלנו.

ההרגשה השלילית היא האינדיקציה השנייה. האינדיקציה השלישית היא התגובות שלנו.

וזה אומר, איך שאנחנו מגיבים לסיטואציות באופן אוטומטי. כשאנחנו מגיבים בחוסר סבלנות ועצבנות או כל תגובה שמבטאת לחץ…זה אומר שהדיבור הפנימי שלנו כרגע שלילי ועלינו לשנות אותו כמה שיותר מהר, וזה אומר – מייד! : ) הסיבה שכדאי לשנות אותו מייד, היא שדיבור שלילי יוצר שרשרת.

הוא מושך אליו מחשבות וזכרונות מאותו הסוג, וזה רק מגביר את ההרגשה השלילית…את ה״ווייב״ השלילי והסיטואציות המידיות שאנחנו ״פוגשים״ (יוצרים) מתאימות לאופי הדיבור הפנימי שלנו.

אי אפשר להתחמק מזה. דיבור פנימי הוא כמו מנוע שמייצר לנו את המציאות באופן דינאמי.

עלינו ללמוד כיצד לנתב אותו כדי שהמנוע הזה יניע את המציאות שלנו למקומות שאנחנו רוצים. אנחנו נלחמים פה נגד ברירת מחדל של החלק ההישרדותי במוח האנושי שמחפש את מה שיכול להתקלקל ולא להיות בסדר.

ואם נאפשר לו לעשות את זה באופן אוטומטי מבלי לכוון אותו, הוא יהיה מכונת הייצור שלנו והחיים שלנו יקבלו את פס הייצור שלו.

אז בואו נסכם עד עכשיו…

1. דיבור עצמי מתנהל כל הזמן ברקע ללא הפסקה, בדרך כלל הדיבור הזה שלילי, מבחינת תכנון הגנתי הישרדותי של המוח האנושי.

2. כוונה יוצרת כיוון, ולכן אם ניצור כוונה חדשה, כוונה לחוות את הטוב ביותר שאנחנו רוצים לחוות, אנחנו נשנה את הכיוון של הדיבור הפנימי. זהו לא תהליך חד פעמי, וזה דורש התמדה וחזרה ואימון כדי לעבור ממוד של מוח הישרדותי בלבד, למוד של מוח של שפע והצלחה והנאה מהחיים. האנשים שמצליחים ביותר, הם אלה שאימנו או אימנו להם את המוח לדיבור חיובי אוטומטי שמכוון עם כוונה לקבל את הטוב ביותר מהחיים.

3. שלושת הדרכים לשנות את כיוון הדיבור העצמי השלילי לחיובי הם:

1. במהלך היום באופן יזום להקשיב לדיבור העצמי שלנו.
2. להיות מודעים להרגשה שלנו. ואם היא שלילית…כל סוג של שלילי…זה אומר שבוודאות הדיבור הפנימי שלנו שלילי ברגע זה.
3. לשים לב לתגובות שלנו לכל מיני דברים שקורים לנו. תגובות שליליות שמבטאות לחץ…הן סימן מובהק להתנהלות של דיבור עצמי שלילי.

אלכס זיומוצרים של אלכס זיו