להתגבר על התנאי האחרון

אני רוצה לדבר היום על הדרך הנסתרת שבה אנחנו מציבים לעצמנו תנאים שמונעים מאיתנו להיחשף להזדמנויות הרבות שקיימות בכל מצב שאנו מתמודדים איתו.

התנאי הזה אומר:

אם זה לא יקרה כפי שאני רוצה או מצפה, אז זאת תהיה ההזדמנות האחרונה שלי.

ומי מאיתנו רוצה לפספס את ההזדמנות האחרונה?

מי רוצה לפספס את הרכבת האחרונה של חצות ולהישאר עזוב על הרציף בתחנה הישנה?

זה קורה בכל התחומים בחיינו.

להלן כמה דוגמאות שבהן אנו מציבים לעצמנו "תנאי אחרון":

בזוגיות – אם הזוגיות הזאת תתברר לי שהיא שקרית, או שהיא לא תצליח, זהו! יותר לא תהיה לי זוגיות אחרת, אני אשאר "בודד ועצוב, לבד וכאוב, בוכה על אותם הימים שחלפו".

כמה פעמים הצבת לעצמך את התנאי הזה ולאחר מכן פגשת את "הנקסית" שלך  או בעברית: "אהבת חייך הבאה"?

אך, בינתיים היית שבור בייסורים ורחמים עצמיים על כך שאין יותר אהבה בעולם ופספסת את ההזדמנות האחרונה שלך לאהבת אמת. המסך ירד, הקהל עזב את האולם ואתה בוכה מאחורי הקלעים, שרוי בתוך סיפור פאנטום האופרה האישי שלך, זה שיצרת על ידי "התנאי האחרון" הזה.

בעבודה – אם יפטרו אותי מהעבודה, או אם אתפטר בעצמי, זהו! בחיים יותר לא אמצא עבודה. אף אחד לא ירצה להעסיק אותי בגלל שאני XYZ, השלם את החסר על ידי תמונת הדימוי העצמי הנמוך שלך…בגלל שאני זקן מידי, בגלל שאני צעיר מידי, בגלל שאני אישה, בגלל שאני לא נראה טוב, בגלל שאני טיפוס דיכאוני, בגלל אני לוזר!, בגלל שאימא שלי לא הניקה אותי עד גיל 3 ובגלל שאבא שלי קרא עיתון וצפה במשחקי כדורגל בטלוויזיה במקום להרכיב איתי פאזל על השטיח.

ואם התגברת על הדימוי העצמי הנמוך אז אתה נכנס למנטאליות הקורבן ומתחיל להבין לפתע בסטטיסטיקה ובכלכלה מדינית.

אתה אומר: "תראה את אחוז האבטלה בארץ, אנשים נלחמים על משרות, אין מספיק משרות וגם אם אתמודד על משרה, בטוח שלא יקבלו אותי, אז זהו! אני הולך לפספס את הרכבת שלי." או "תראה את מדד המחירים לצרכן, מחיר חביות הדלק ומדד הדאו ג'ונס…" כאילו שאתה מבין בזה…וכמובן שהעיתונים והחדשות מנבאים שחורות ואתה כמובן חלק מהסטטיסטיקה, אתה זה שעליו מדברים בחדשות, אתה הנפגע…ועכשיו עליך לחכות לאיזה נס או לאיזה שר ממשלה או חבר כנסת שיהיה "המשיח הבא" ויביא לך את הגאולה ואת הבשורה "לשינוי".

אז אם לא "אסבול" את עצמי ואת דרכי בעבודה הזאת, אם יפטרו אותי או שאחליט להתפטר בעצמי, זהו! אני אחיה על קצבה מהממשלה עד סוף ימיי…וגם על זה אני לא יכול לסמוך, כי הרי אי אפשר לסמוך על הממשלה, נכון? אז אני ודאי אהיה הקורבן הבא שיכנס היישר למקום מכובד בסטטיסטיקה של המסכנות.

בעסקים – אם אני מפספס את העסקה הזאת, זהו! אין יותר עסקאות עבורי, סיימתי את הקריירה שלי ואני יכול להכריז על פשיטת רגל עוד לפני שהתחלתי בכלל לזחול כלכלית…או, אם איש העסקים או הלקוח שהתעניין בחברה / מוצר / שירות שלי יחליט שהוא לפתע יורד מהעניין, זהו! אני אבוד, אני אפספס את ההזדמנות היחידה שיש לי להצליח.

בריאות ותזונה – אם לא אצליח בדיאטה הזאת, זהו! לעולם אשאר שמנה. עשרה גברים יצטרכו "להכניס אותי פנימה" בסוף ימי מרוב המשקל שאני אסחב עליי…או, אם הטיפול הזה לא יצליח, זהו! לעולם לא אתגבר על הבעיה הבריאותית הזאת. או, אם טיפול הפוריות הזה לא יצליח, זהו! לעולם לא יהיו לי ילדים.

חלומות ומטרות – אם לא אצליח לרכוש את הבית הספציפי הזה, זהו! אצטרך לגור עד סוף ימי בבית שאני לא אוהבת עם תחושת החמצה. לעולם זה לא ירגיש כמו "בית אמיתי" אם לא אשיג דווקא את הבית הזה. או, אם לא אצליח לקבל ויזה או גרין כארד או אזרחות, זהו! כל הדלתות של העולם יסגרו בפניי ואצטרך להישאר תקוע היכן שאני נמצא כעת. או, אם לא אעבור את המבחנים ואת ההסמכה, זהו! לעולם לא יהיה לי תואר, או מקצוע, או אפשרות להתפרנס בכלל בכבוד. אצטרך להיות פועל פשוט ולעבוד קשה במשהו שאני לא אוהב עד שאגיע לגיל פנסיה. אם לא אזכה השבוע בפרס הגדול בלוטו, זהו! אאלץ לחיות בחוסר, לא יהיו לי יותר הזדמנויות מלבד הטופס הזה שאני ממלא עכשיו, "טופס יקר, כל התקוות שלי נתונות בך, בבקשה אל תאכזב אותי פעם…". או, אם לא אגשים כל פריט שניצב על לוח החזון שלי בזמן שהצבתי להגשמה, זהו! זה אומר שהכל שטויות, הסוד לא עובד והחיים קשים. אין ניסים ואין נפלאות, אין קוסמים ואין השגחה אלוהית, כל אחד פה לעצמו, צריך לעבוד כמו חמור, להסתובב עם פרצוף חמוץ ולקלל לכל עבר ולספר לכל שומע על מר גורלי ועל צער העולם. הרי באנו לעולם כדי לסבול לא?

משפחה וילדים

אם הילדים שלי לא ילמדו רפואה או עריכת דין או WHATEVER…זהו!  לא יצא מהם כלום בחיים. הם יעבדו עבור פרוטות ובטח יגורו אצלי עד גיל 30 או עד שהם ירשו את הדירה שלי ממני.

אם הילד שלי לא יתקבל לכיתת מחוננים, זהו! איזה בושות, איך אסתכל בעיניהן של חברותיי שהילדים שלהן כן נמצאים בכיתת מחוננים? הילד שלי ייחשב לפחות מוצלח וכך גם אני כהורה שלו.

אם לא אבלה יותר זמן עם ילדיי בכל יום, זהו! זה אומר שאני אבא לא טוב או אימא לא טובה וזה מבחינתי אומר שאכזבתי את עצמי, את ילדיי ואת אלוהיי…לא מגיע לי כלום.

אם לא אסכים עם מה שבעלי / אשתי רוצה, זהו! היא / הוא יחפשו להם בן זוג אחר לחיות איתו.

עדיף לי לזחול לפינה שלי ולא להתנגד…אני לא מעוניין להישאר לבד.

אם אתגרש, זהו! אף אחד לא ירצה להתחתן עם מישהי גרושה שיש לה ילדים, לעולם לא תהיה לי יותר אהבת אמת או זוגיות טובה. אף גבר לא ירצה להתחתן איתי ואני אמשוך אליי רק גברים לא רציניים שרוצים להשתעשע על חשבוני.

אם הילד שלי לא יפסיק להיות ביישן או פחדן או גאוותן או מרדן, זהו! נכשלתי כהורה והבאתי לעולם ילד לא יוצלח.

וזה ממשיך וממשיך…

בכוונה הגזמתי כאן עם תיאורי "עלובי החיים" הללו וזה במטרה לתפוס את תשומת ליבך, כדי להוציא את "התנאי האחרון" האישי שלך החוצה, כדי שתזהה אותו במקום שבו אתה יוצר אותו בחייך ותוכל להיות מודע אליו ולזרוק אותו למקום שאליו הוא שייך…למקום שאתה זורק דברים מקולקלים או כאלה שכבר לא משרתים אותך…לפח האשפה.

הגיע הזמן להתחדש!

הגיע הזמן להיפרד לשלום מ "התנאים האחרונים" הללו שאנו מציבים לעצמנו בתחומים השונים של חיינו.

לחיים יש אינסוף הזדמנויות שפתוחות עבור כל דורש ודורש!

רק שים לב למה שאתה דורש.

התנאי הזה, לא רק שהוא מנחית אותך, את השמחה ואת רוח החיים שלך לרצפה, הוא גם מנגב איתך את הרצפה שוב ושוב. הוא עושה ממך סמרטוט בכל יום ויום.

יש לי כמה דברים לומר בנושא, אני יכול לעזור לך לצאת מזה…המשך לקרוא בעיון רב.

השלב הראשון הוא מודעות "לתנאי האחרון" הזה ואת זה כבר השגנו במאמר הזה תוך כדי קריאה.

אז בוא ונסמן כבר ״וי״ אחד לעצמנו.

מודעות – עליך לשמור על המודעות שלך במצב ער ככל שניתן. ברגע שאתה מזהה שאתה מרגיש "לא טוב" נפשית ממשהו, דבר ראשון שעליך לבדוק ולשאול הוא: "האם אני מציב לעצמי "תנאי אחרון" בנושא מסוים? אם כן, תעבור לשלב הבא.

טיפ:  דרך מעולה לחדד את המודעות היא פשוט לכתוב את זה על דף, ברגע שהתנאי האחרון שלך יועתק לדף, זהו! תפסת אותו על חם – לעולם.

כילד ידעת את זה היטב…בלילה, ברגע שאתה מאיר על "מפלצת חושך" באור, היא נעלמת. זה היה רק צל של משהו אחר וברוב המקרים אתה מגלה שזה רק צעצוע או פריט לבוש שבחושך הפך "למפלצת".

זכור! ברגע שנכנס אור, המפלצת נעלמת.

מודעות היא אור, ברגע שאתה לא מודע ל "תנאי האחרון" הזה, אתה מכיל בתוכך מפלצת שמפחידה אותך מבפנים. ברגע שאתה מעיר עליה באור, אתה יכול לצחוק מפני שאתה מגלה שהמפלצת היא רק אשליה, האמונה שלך גרמה לה להיראות אמיתית. אין דבר כזה בעולם, יש רק אשליה פנימית שלך שכך הם פני הדברים.

יצירת תנאי ראשון וחדש! – הפוך את הצעד האחרון שלך לצעד ראשון.

לדוגמא, מצאת שהתנאי היה: אם לא אצליח עם ____ (השלם את החסר) , זהו! זאת הייתה ההזדמנות האחרונה שלי להצליח.

כתוב את התנאי האחרון על דף ולאחר מכן,

תיצור תנאי נגדי שאומר:

אם לא אצליח עם  ______ אז, מעולה! כנראה שמשהו גדול יותר נמצא כבר בדרך אליי, אלוהים (או היקום) אוהב אותי כלכך ומנהל אותי על מי מנוחות. הוא מוביל אותי בדרכים נפלאות לאושר הכי גדול שלי ולהזדמנויות שאפילו לא חלמתי או דמיינתי שהם אפשריים עבורי…תודה אלוהים.

אתה יכול לאלתר ולשנות את הטקסט הנ"ל כך שיתאים לשפה ולדיבור הפנימי שלך. תמיד תמצא את המילים שהכי מדברות אליך כשאתה כותב הצהרות, בחר במילים שמניעות אותך רגשית, שגורמות לך להתעלות רוח, למוטיבציה ושמחה בדרך האישית והמיוחדת שלך.

הפוך את מה שנראה כמשהו אחרון וסופי למשהו ראשוני והתחלתי וגדול יותר ממה שחשבת.

מה שאתה מתרכז עליו – גדל! זה החוק…לא אני המצאתי אותו : )

חבר שלי פבריציו שגר באנגליה הוא דוגמא טובה למישהו שהפך את "התנאי האחרון" לראשון. אחד שהפך סוף להתחלה.

פבריציו גדל באיטליה למשפחה מפורסמת של ספרים. זה עבר אצלו בדורות במשפחה. אבא שלו הוא ספר צמרת ושופט בתחרויות היופי של איטליה. אך למרות המסורת המשפחתית פבריציו חלם מילדותו להיות טייס נוסעים שמטיס מטוסי בואינג גדולים.

פבריציו למד את מקצוע הספרות ונכנס לעסק המשפחתי כשבכל יום שעובר הוא חולם שהוא מטיס מטוסים וזה רק מתחזק. השינוי עבורו החל לאחר שהוא קרא את האמרה הבאה מאת נפוליאון היל:

What the mind of man can conceive and believe, It can achieve.""

הפירוש: "כל מה שמוחו של אדם יכול להגות ולהאמין בו, הוא יכול להשיג."

פבריציו החליט שהוא הולך להגשים את חלומו והכריז בפני משפחתו שהוא נוסע לאנגליה כדי ללמוד בבית ספר לטייס מכיוון שהוא הולך להפוך לטייס של מטוסי נוסעים גדולים.

כמובן שמשפחתו יצרה עבורו תנאי אחרון בסגנון כזה:

"אם לא תהיה ספר כמו שאר המשפחה, זהו! פספסת את ההזדמנות לקריירה מכובדת."

גם פבריציו היה צריך להתגבר על התנאי הפנימי הזה…והוא אכן עשה זאת. זה לא קל לצאת לדרך שונה ממה שהמסורת המשפחתית ייעדה אותך להיות.

כמובן שבני משפחתו לא האמינו אפילו לרגע שבחור צעיר ושאפתן זה שאינו יודע מילה אחת באנגלית, ייסע לבדו לאנגליה, ישקיע ימים ולילות בלמידת השפה אנגלית בצורה אינטנסיבית וינסה להתקבל לבית ספר יוקרתי לטיסה שמנוהל על ידי חברות התעופה הראשיות באנגליה.הם לא האמינו שהוא יעמוד במבחני הקבלה שאפילו לאנגלים מלומדים ובעלי מוטיבציה קשה מאוד לעבור, ילמד בשפה האנגלית את כל המכשור וכל ההדרכות השונות, יעבור מבחנים ובסוף גם יתקבל לעבוד בחברת תעופה שכבר מראש מלאה ביותר טייסים מאשר מטוסים…

נריץ את הסרט 20 שנה קדימה והיום פבריציו הוא קפטן. הוא טייס נוסעים מנוסה שחי עם משפחתו וילדיו באנגליה. לאחרונה הוא הגשים חלום נוסף ופתח חברת תעופה פרטית משלו.

מה היה קורה אילו פבריציו היה חושב כמו הוריו ולא מצליח לשנות את "התנאי האחרון" שאומר:

אם לא תהיה מה שההורים והמשפחה שלך רוצים שתהיה, זהו! אין לך לאן ללכת…שאר הדלתות סגורות בפניך.

האם אתה נכנע בקלות לתנאים האלה שאתה מציב לעצמך?

בפעם הבאה שזה קורה לך, נסה לחשוב כמו פבריציו…האם התנאי שאתה מציב לעצמך היה עובד במוחו כפי שהוא עובד במוחך? ודאי שלו. התנאי שאתה מציב לעצמך היה מקבל ממנו מנה אדיבה של צחוק וחיוכים.

ראיתי את זה קורה שוב ושוב בחיי ובחיי אחרים.

מישהי "שזרקו" אותה ממשרה מסודרת שבה עבדה שנים סיפרה לי על כך עם דמעות בעיניה. זיהיתי שהיא מציבה לעצמה תנאי אחרון שאומר שאין לה יותר אפשרויות.

אמרתי לה שלדעתי היא צריכה להגיד תודה ושזה לטובה. הצעתי לה שתשנה את הגישה שלה ותחשוב שהיא קיבלה מתנה…היא צריכה לשמוח כי הזדמנויות חדשות מגיעות…

לפני כן כשהיא הייתה בתוך "המבצר" הזה של עבודה קטנה ונוחה שלא מממשת את הפוטנציאל שלה, היא לא נתנה לאפשרויות חדשות להיפתח לפניה…ואילו עכשיו הכול פתוח.

לא עבר זמן רב והיא קיבלה הצעה לעבוד במה שהיא הכי אוהבת לעשות…מוסיקה.

היא התחילה ללמד מוסיקה ילדים בבתי ספר וגם לתת שיעורי נגינה פרטיים והיום היא מאושרת מכך. היא לא תחזור לעבודה הישנה גם אם יבקשו ממנה.

הפרידה שלי מבחורה אחת שהייתה עבורי גם "תנאי שכזה" שאם לא היא אז אף אחת…הובילה אותי למצוא את אהבת חיי ולהקים איתה משפחה מאושרת.

דבר נוסף, לאחר שהחלטתי לסגת מפרויקטים גדולים בחו"ל שלא דיברו אליי, חזרתי לארץ והקמתי את אתר הסוד שנראה שהוא חלק מהייעוד שלי…אני כותב מאמרי השראה ועוזר לאלפי אנשים בכל יום לחיות חיים טובים יותר. יש תגמול טוב מזה?

על כל דלת שנסגרת, יש חץ שמצביע על דלת חדשה ופתוחה שדרכה תמצא הזדמנויות טובות יותר.

מהו התנאי האחרון שיצרת לגבי נושאים שונים בחייך?

בחיים אין זהו! שלילי… יש רק זהו! חיובי.

זהו! אני הולך עכשיו להצליח.

זהו! ההזדמנות הגדולה שלי נמצאת ממש קרוב אלי…אני מרגיש אותה.

זהו! אני מוכן לשינויים חיוביים בחיי.

זהו! המאמר כמעט ונגמר…

תודה שהגעת עד לכאן.

ותודה על כך שאתה ממשיך מכאן שלם יותר, מגובש יותר, אופטימי יותר ובגישה מנצחת.

אלכס זיומוצרים של אלכס זיו